12 ימים- בולגריה-מקדוניה-יוון  |  

בולגריה -מקדוניה -צפון יוון - 7 ימים מלאים

טיול פרטי מודרך- מכוניות פרטיות/מיניבוס/אוטובוס- 3 מדינות בבלקן (טיול לדוגמא)
(2 לילות בולגריה, 3 לילות מקדוניה,2  לילות יוון):7 ימים מלאים , 
 
טיול גמיש- מתאים לקבוצות סגורות ולטיולי משפחות- המסלול יותאם לצרכי הקבוצה/משפחה 
 
טיול מיוחד ומעגלי היוצא מסופיה, נכנס למקדוניה, ממשיך לצפון יוון וחוזר לסופיה. טיול ב-3 אזורים ב-3 מדינות שונות אשר המשותף להם היא היותם חלק ממקדוניה ההיסטורית. טיול מקיף העובר בנופים מגוונים, חוצה הרים, עמקים ונהרות ומגיע לתופעות טבע מרשימות של מערות, מפלים ואגמים. טיול של היסטוריה עשירה ותרבויות עתיקות מול הווה לא פשוט ותרבות עכשווית. נגיע לערים, לעיירות ולכפרים ונתוודע לאנשים אחרים לסגנון חיים שונה במרחק של 2-3 שעות טיסה מישראל. לכל אורך הטיול שזורה גם ההיסטוריה של היהודים במחוזות אלה.

יום 1 - ת"א- סופיה (בולגריה)
טיסה היוצאת מישראל בד"כ בשעה 18:30 ומגיעה לסופיה בשעה 21:00. הלינה בסופיה במלון במרכז העיר.
הערה: התכנון ישתנה ע"פי שעות הנחיתה וההמראה כמובן.

 
יום 2סופיה-קיוסטנדיל- סקופיה (מקדוניה)

לאחר ארוחת בוקר מוקדמת נחתום על הרכבים השכורים וניסע דרום מערבה לכיוון סקופיה בירת מקדוניה. בדרך נעצור בעיירה המקסימה קיוסטנדיל בה נבקר בבית דימיטאר פשב, סגן יו"ר הפרלמנט בזמן מלחמת העולם השנייה. הבית הפך למוזיאון במימון של איחוד עולי בולגריה ביפו כאות הוקרה לדימיטאר פשב אשר עזר מאד להצלת יהודי בולגריה בזמן השואה. אחרי מעבר הגבול גיואשבו בין בולגריה למקדוניה ניסע בדרכי הרים, יערות ונהרות דרך העיירות ציוריות קריבה פלנקה וקומנובו עד אשר נגיע לסקופיה אותה אנו זוכרים בעיקר בגלל רעידת האדמה החזקה שהחריבה אותה לפני כ-50 שנה. שם גם נפגוש את המדריכה המקומית שלנו (לילי) ועמה נעלה על הר וודנו (צלב המילניום) ונראה למטה את כל העיר פרושה לפנינו. נשתדל לעשות הסיור הרגלי עוד ביום זה כדי לפנות זמן ליום שלמחרת ונבקר בעיר העתיקה: במבצר העיר, בבאזאר, חמאם, גשר האבן, כיכר מקדוניה, מוזיאון השואה, בית מריה תרזה ועוד. נתארגן במלון במרכז העיר, נצא לארוחת ערב מאוחרת במסעדה אותנטית ונחזור ללינת הלילה.

 
יום 3- סקופיה- קניון מטקה- טטובו-  רכס סטוגובו –  אוכריד

לאחר ארוחת בוקר ניסע לפנינת טבע – קניון מטקה הנמצא בנהר טרסקה. נשוט במי האגם הצלולים, נראה את פתחה של מערת וורלו המערה התת מימית העמוקה בבלקן ונבקר במערת נטיפים קטנה שבשמורה. בתום השיט ניסע דרך טוטובו ונטפס על הרכס לפארק הלאומי מברובו, ככל שיאפשר הזמן נכנס לכפרים שבדרך ולמנזר ביגורסקי החשוב מאד למקדונים. נמשיך בדרכי הרים ולאורכו של נהר רדיקה, נלך רגלי במפלי ווצ'ני הנמצאים בגובה 800-950 מ' מעל הים, לאחר הסיור נאכל ארוחת ערב במסעדה מקומית מצוינת (ווצ'ני גולאש, גרפצ'ה דפצ'ה וכד'). בסיום הארוחה נמשיך לעיירת הנופש – אוכריד דרך העיירה סטרוגה הציורית השוכנת משני צדיו של נהר צרני דרין (ה"נהר השחור"). בשעות הערב המאוחרות נגיע לאוכריד-"ירושלים של הבלקן" ונתארגן במלון.  המלון ממוקם ליד הטיילת כך שמי שעדיין יהיה לו כוח יוכל לטייל במדרחוב היפה של אוכריד או בטיילת לאורך חופי האגם.
יום 4 - אוכריד  וסביבתה
את היום הזה נקדיש לאוכריד וסביבתה, נסייר ברובע העתיק המוקף חומה עם שערים ומגדלים, נסיר במדרחוב של העיר ובאתריה הקדושים והעתיקים-כנסיית סופיה הקדושה, תיאטרון רומי עתיק, מצודת המלך סמואיל, קברו של קלמנט הקדוש הפטרון של העיר ובמצודת פיליפוס (אביו של אלכסנדר) שנבנתה במאה ה-4 לפני הספירה. בחלק השני של היום ניסע לכיוון הגבול האלבני לכנסיית "נחום הקדוש" העתיקה וטווסיה שהיא אחת מ-365 כנסיות שהיו באוכריד במאה ה-10, את ארוחת הצהריים נעשה במסעדה בקצה הדרום מערבי של שמורת הטבע גליצי'קה על שפת הנחל ואח"כ נצא לשיט קצר בסירת משוטים שקטה כדי לא להפחיד את הקורמורנים, האגמיות, הסנוניות ושאר דרי השמורה. בדרכנו חזרה, אם יוותר זמן נעסוק בארכיאולוגיה תת-מימית, נכנס למוזיאון הפרהיסטורי על המים המשחזר חיים בבתים על כלונסאות ב"מפרץ העצמות" באגם אוכריד. נהנה גם מיופייה של העיר וממראה האגם  בשקיעה ובערב נהנה מעיר תיירותית שוקקת. את הלילה נעשה שוב במלוננו שבאוכריד.

 
יום 5- אוכריד - ביטולה - קלמבקה

 לאחר ארוחת הבוקר נשים פעמינו בדרך מתפתלת החוצה את רכס שמורת גליציקה, נחצה את ה"פס" בגובה 1568 מ' ונרד לאגם פרספה הגדול שרובו במקדוניה וחלקין האחרים שייכים ליוון ולאלבניה. נמשיך בנסיעתנו לכיוון ביטולה עיר ימי ביניים הבנויה על שרידי העיר היוונית הרקליאה והיום היא העיר השנייה בגודלה במקדוניה. בעיר נותרו שרידים מהקהילה היהודית המפוארת שנחרבה והושמדה בשנת 1943 כולל בית הקברות בפאתי העיר (כיום יש עבודות שחזור במקום). נעצור ליד פסלו של פיליפוס, נעשה סיור קצר במדרחוב של העיר, בשוק המקורה ובשוק הישן. מביטולה ניסע ליוון – דרך מעבר הגבול ניקי ונעשה דרכנו לכיוון הרי הפינדוס בדרך ארוכה אך יפה היורדת דרומה. נלון בקלמבקה או בעירה סמוכה השוכנת למרגלות מנזרי מטאורה שהם יעד טיולנו למחרת . נסעד ונחגוג בטברנה יוונית בקלמבקה.

הערה- לחלופין, במקום יום מס' 5 ו-6 ניתן לנסוע כך: ביטולה- מפלי אדסה-ורגינה- סלוניקי וכך לשהות בסלוניקי 2 לילות.


יום 6- קלמבקה- מנזרי מטאורה- ורגינה -סלוניקי
לאחר ארוחת הבוקר נטפס על ההר אל ה"מנזרים התלויים" הנחשבים לאחד מפלאי תבל, נבקר בלפחות 2 מן המנזרים ונתצפת על האחרים. בתום הסיור הכרוך גם בעליה וירידה במדרגות רבות  נמשיך בטיולנו  ואם יהיה די זמן נכנס לעיר ווריה שיושבת על מרגלות הרי הורמיון גם בה הייתה קהילה יהודית שחיה ברובע "ברבוטה" הנמצא ליד נהר טריפוטמוס. נמשיך לכפר ורגינה ששם נמצא בשלמותו הקבר המרשים והמרגש של פיליפוס אביו של אלכסנדר מוקדון (הגדול). ורגינה היא הבירה הראשונה של מקדוניה העתיקה ושם הארכיאולוגים מצאו את הסמל המקדוני – שמש עם 16 קרניים הידועה ככוכב ורגינה. בתום הביקור נסיעה לסלוניקי. הגעה והתארגנות במלון. ארוחת ערב בטברנה עם מוזיקה יוונית. לינה במלון 4* במרכז העיר.
יום 7- סלוניקי (תסלוניקי ביוונית)- מלניק
סלוניקי העיר השנייה בגודלה אחרי אתונה ושונה ממנה לגמרי, קוסמופוליטית ועשירה יותר. גם ההיסטוריה היהודית שלה מרתקת והיא מתפרסת על פני מאות שנים כפי שנראה בסיורנו בעיר. לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור רגלי בעיר מיוחדת זו הנקראת על שמה של אחותו של אלכסנדר מוקדון  – בטיילת חוף הים והמגדל הלבן העגול שהוא סמלה של העיר, האנדרטה לזכר היהודים שהושמדו במלחמת עולם השנייה, קשת גלריוס, בית הכנסת ומוזיאון היהודי (בתנאי שהוא פתוח), כיכר אריסטו והמצודה מעל העיר ממנה נשקף נוף מקסים של העיר. יינתן זמן לשיטוט בשווקים מודיאנו וולאלי. אחר הצהריים/לפנות ערב נצא לכיוון מעבר הגבול קולטה לבולגריה ונלון בעירה הציורית מלניק (העיר הקטנה ביותר בבולגריה).

 
יום 8- מלניק- סנדנסקי- סופיה

 לאחר ארוחת הבוקר נעשה סיור רגלי במלניק הידועה ביינותיה, נבקר בבית הגביר ונכיר את תופעת ה"פירמידות" האפיינית לדרום רכס הפירין. ניסע צפונה דרך העיר סנדנסקי (ע"ש גיבור מקדוני שלחם בעות'מאנים) זהו גם מקום הולדתו של העבד הגאה ספרטקוס (נכנס לראות את פסלו בכניסה). ניסע לאורך נהר הסטרומה לסופיה, קניות אחרונות בקניון הגדול שליד שדה התעופה ונמריא לישראל בשעה 17:00 , הגעה לישראל בשעה 19:30.
.
 
הערה:יתכנו שינויים במסלול עקב שינויים בטיסות או עקב תנאי מזג האוויר,תכתיבי שטח ושיקולי המדריך וגם העדפות הקבוצה.

תמונות נוספות של מקדוניה שהיא היעד המרכזי בטיול זה- ראה למטה

מחיר לנוסע: 750 יורו (לפי 12-8 נוסעים, 4 ברכב ו-2 בחדר).
.
המחיר כולל:
בתי מלון ל- 7 לילות, רוב בתי המלון 4*.
מכונית שכורה לכל משפחה (4 נוסעים, 2 נוסעים ברכב תוספת 130 יורו לנוסע).
אישור מעבר בין מדינות עם הרכב
העברה משדה התעופה למלון  בסופיה.
כלכלה – בוקר.
מדריך ישראלי
מדריכה מקומית
תשר לנותני השירות המקומיים.
מידע וחומר כתוב לפני היציאה.
 
המחיר אינו כולל:
טיסה (מותנה בחברה- 220-260 דולר)
ארוחות צהריים וערב.
דלק
כניסה לאתרים ותשלום אגרה בכבישים .
הוצאות אישיות
שתייה שאינה מים
תשר למדריך וסבלים
ביטוח רפואי +מטען
שינויים במחירי טיסה, מיסי נמל וכד'


הרשמה לטיול:

משה מיטלמן 052-4328806.
.

 
הערה:פרטים נוספים ימסרו במפגש הקבוצה
 
 
בהצלחה                                                               
                                                                                                      משה מיטלמן

 

משה מיטלמן - טיולים למקדוניה, בולגריה, גאורגיה  
מייל:
 mitelman.m@gmail.com    סלולרי: 052-4328806, טלפקס: 077-7900155  ,  בפייסבוק